6.2. – Svetový deň bez mobilu

Z Gymnázium vo Vranove nad Topľou

Prejsť na: navigácia, hľadanie
Nophone.png

Ako dlho vydržíš BEZ mobilu/smartfónu? (hlasov 68)
Maximálne 15 minút  
1 votes 1.5%
Najviac 1 hodinu  
3 votes 4%
Možno 3 hodiny  
8 votes 12%
Možno aj celý deň  
50 votes 74%
Neviem, nikdy mi nenapadlo vyskúšať si to  
6 votes 9%


Mobily už nie sú len prostriedkom komunikácie, ale nahrádzajú aj noviny, knihy, MP3 prehrávače a fotoaparáty. Výrazne zmenili komunikáciu medzi ľuďmi a ovplyvnili vzťahy v súkromnej i pracovnej zóne. Ľudia sa menej rozprávajú, strácajú osobný kontakt a menej si všímajú okolie.


„Čo keby ma niekto potreboval alebo sa niečo stalo a ja nebudem na dosah?!" Novodobým fenoménom odlúčenia od mobilného telefónu už sa musia zaoberať aj odborníci na ľudskú psychiku. Takzvanú 'nomofóbiu' (z anglického no mobile phobia) čiže panikou z vlastnej nedostupnosti a nemožnosti komunikovať s okolím prostredníctvom múdreho aparátu trpí totiž čím ďalej viac jedincov. Že niečo s takým človekom nie je v poriadku si pritom ako prvý všimol mladý vedec, ktorý pozval svoju priateľku na obed. Dievča od jedla úplne nečakane utieklo vo chvíli, keď zistilo, že doma zabudlo mobil. Podobne postihnutí ľudia trpia pocitom, akoby s odovzdaním telefónu strácali aj časť seba samého.


Svetový deň bez mobilu pripadá na 6. februára. Vznikol z iniciatívy francúzskeho spisovateľa Phila Marsoa, ktorý prvýkrát uviedol svoju myšlienku do praxe v roku 2001. Nešlo mu o odstránenie mobilov zo života ľudí, ale chcel vyvolať diskusiu o spoločensky prijateľnom využití mobilov. Ľudia by mali v tento deň vypnúť mobilné telefóny, zamyslieť sa nad zmenami života pod ich vplyvom a uvedomiť si skutočné hodnoty života.


Pripravte sa na Svetový deň bez mobilu


Zdroj:

Osobné nástroje
Menné priestory
Varianty
Operácie
Navigácia
Aplikácie
Nástroje
Pomoc