A nakoniec sa sen stal skutočnosťou...

Z Gymnázium vo Vranove nad Topľou

Prejsť na: navigácia, hľadanie

1.12.2015 sa mi splnil sen.

Keď som sa dozvedela, že za výhru v minuloročnej olympiáde som bola odmenená týždňovým pobytom v Moskve, bola som prekvapená. Nemohla som uveriť, že takmer všetko hradí Russkij Fond Mira. Štvorhviezdičkový hotel, plnú penziu, letenky, prepravu v Moskve, dokonca aj vstup do múzeí, galérií a chrámov.

Po príchode a ubytovaní sme si po raňajkách urobili obhliadku autobusom po Moskve a tak sa oboznámili so všetkými dôležitými pamiatkami a ulicami. V stredu sme sa ocitli v rozprávkovom mestečku; obdivovali sme vežičky odeté v pestrofarebných závojoch, detaily ruských motívov na všakovakých budovách a nedotknuteľné pamätihodnosti Chrámu Vasilija Blaženého. Samozrejme, nesmeli chýbať ani nákupy v najväčšom a najdrahšom obchodnom centre- GUM. Kremeľ a Červené námestie sme obdivovali takmer 10 hodín. No aj to nám bolo málo, preto sme sa tam ešte dva razy vrátili.

Čo ma v Moskve zaujalo najviac? Veľmi inšpiratívna výstava obrazov od najznámejších ruských maliarov v Tretiakovskej galérii. Portréty, krajinky, obrazy, či sochy zachytávali rôzne obdobia, poukazovali na mentalitu ľudí, úroveň života v čase blahobytu, no aj v čase vojny a zlej politiky, na obrazoch zobrazovali všetky vrstvy spoločnosti a ich každodenný život. Predmety a oblečenie ruských vládcov a osobností histórie sme mali možnosť vidieť v múzeu. V tej dobe bolo bežné, že kôň cára mal väčší majetok ako prostí ľudia. Veľmi ma upútalo aj Múzeum Kozmonautiky. Nič podobné na Slovensku nenájdete, v tomto múzeu môžete vidieť presné napodobeniny prvých psov vo vesmíre, stravu kozmonautov, rozličné vybavenie v rakete, fotky z vesmíru... akoby ste sa ocitli priamo v kozme.

Za týždeň pobytu v Moskve som sa naučila orientovať sa v metre, zvyknúť si na obrovské masy ľudí a áut, automaticky prepočítavať ruble na eurá, zdokonaliť porozumenie hovorenej ruštine rodenými rečníkmi a dozvedieť sa mnoho o ruskej kultúre, histórii, politike a mentalite. Preto môžem povedať, že táto skúsenosť mi dala naozaj mnoho nezabudnuteľných zážitkov, spomienok a poznatkov.

Veľká vďaka patrí mojej pani profesorke, mojim rodičom, a kamarátom, ktorí mi držali palce. Bez nich by som nič z toho nedokázala.

Chcela by som sa poďakovať aj mojej škole, Gymnáziu na ulici Dr. C. Daxnera vo Vranove nad Topľou, ktorá mi finančne prispela vreckovým do Moskvy.

Na záver chcem ešte odkázať všetkým študentom, aby si išli za svojimi snami. Je to dlhá a náročná cesta, no treba vytrvať, myslieť na cieľ a hlavne pracovať na 100%. Stojí to za to. :)


Sofia Boháčová, Gymnázium vo Vranove nad Topľou


Sofboh.jpg

Osobné nástroje
Menné priestory
Varianty
Operácie
Navigácia
Aplikácie
Nástroje
Pomoc