RoboRAVE SK 2017

Z Gymnázium vo Vranove nad Topľou

Prejsť na: navigácia, hľadanie

V dňoch 17. až 20. októbra sa klub AMAVET číslo 964 pri Gymnáziu vo Vranove nad Topľou zúčastnil celoslovenského kola celosvetovej súťaže RoboRAVE SK. Jedná sa o súťaž v stavaní a programovaní autonómnych robotov. Podujatie sa konalo na pôde Žilinskej univerzity v Žiline. Naša škola sa zúčastnila dvoch disciplín. Prvou a najzložitejšou z nich bol FIRE FIGHTING. Robot mal za úlohu uhasiť 4 sviečky za čo najkratší čas. Tím v zložení Samuel Titko, Oliver Kudzia a Marek Valčo dosiahli na druhú priečku. V rozjazdoch však mali výborné výsledky, keď sa im podarilo sfúknuť všetky sviečky za výborný čas a to v ôsmych pokusoch z desiatich. Vo finále im chýbalo povestné šťastie a prvé miesto ich minulo naozaj o malý kúsok. Robot zaznamenal sviečku na vedľajšej dráhe, ktorá bola veľmi blízko. Porazil ich tím začiatočníkov, ktorý sfúkal jednu sviečku v regulárnom čase. Vzhľadom na kvalitu ich robota a možnosti obstáť v zahraničnej konkurencii majú istý postup na medzinárodné kolo, ktoré sa bude konať v Českej republike v Pardubiciach a následne na svetové finále, ktoré bude hostiť mesto Albuquerque v Novom Mexiku v USA. Tam by už mal robot s názvom BOREAS fungovať ešte lepšie, aby ukázal, čoho je skutočne schopný. Mal by hájiť nielen farby našej školy, ale aj mesta a celého Slovenska.

V ďalšej disciplíne s názvom LINE FOLLOWING sme mali štyri tímy. Poslaním robota bolo nasledovať dráhu a následne vysypať presný počet stolnotenisových loptičiek. V neskoršom priebehu súťaže sa tímom začalo viac dariť a tri vranovské družstvá sa dostali do semifinále. Tím v zložení Richard Dzurík a Dominik Šefčík nestačil iba na víťazov z Košíc a obsadil tak druhú priečku. Bronz získali žiaci Matúš Bľacha, Samuel Hliva a Peter Kopko, ktorí si vo veľmi tesnom súboji o tretie miesto poradili s dvojicou Patrik Sabol a Peter Guman. Štvrtému gymnaziálnemu tímu sa nevyhli niektoré problémy s robotom a do záverečnej časti sa nedostali.

Súťaž ukázala, že stále je na čom pracovať a je potrebné sa učiť nové veci. Získané skúsenosti budú určite veľmi prospešné do budúcnosti, a to nielen na robotické súťaže. Usmernenie žiakov bude mať stále na starosti Ing. Ján Motešický, ktorý aj počas tejto súťaže zdravým spôsobom pomáhal žiakom v riešení problémov a hlavne motivoval, keď už nebolo dosť síl na pokračovanie.Peter Guman, žiak štátneho Gymnázia

Osobné nástroje
Menné priestory
Varianty
Operácie
Navigácia
Aplikácie
Nástroje
Pomoc