Som učiteľ

Z Gymnázium vo Vranove nad Topľou

Prejsť na: navigácia, hľadanie

John W. SCHLATTER

SOM UČITEĽ

Som učiteľ.

Narodil som sa v tej chvíli, keď z úst dieťaťa zaznela prvá otázka.

Som veľa ľudí na veľa miestach.

Som Sokrates vedúci aténsku mládež k tomu, aby nové myšlienky objavovala prostredníctvom otázok.

Som Anne Sullivan vyťukávajúca tajomstvá vesmíru do roztvorenej ruky Hellen Keller.

Som Ezop a Hans Christian Andersen odkrývajúci pravdu v nespočetných príbehoch.

Som Marva Collins bojujúca za právo všetkých detí na vzdelanie.

Som Mary McCloud Bethune budujúca ohromnú univerzitu, kde miesto lavíc sú prepravky od pomarančov.

Som Bel Kaufman, ktorý fučiac od námahy ide Hore piesočnatým schodišťom.

Mená tých, ktorí svojou ľudskosťou a celým svojím životom preslávili toto povolanie... Booker T. Washington, Budha, Konfucius, Ralph Waldo Emerson, Leo Buscaglia, Mojžiš a Ježiš.

Som tými, ktorých mená a tváre sú už dávno zabudnuté, ale ktorých prednášky a osobnosť zostanú navždy uchované v úspechoch ich študentov.

Plakal som od radosti na svadbe mojich bývalých študentov, smial som sa pri narodení ich detí, zmätený a v hlbokom zármutku som stál pri hroboch vykopaných príliš skoro a pre príliš mladých ľudí.

V priebehu celého dňa na požiadanie robím herca, priateľa, zdravotnú sestru i lekára, trénera, hľadám stratené veci, požičiavam peniaze, robím taxikára, psychológa, náhradníka rodičov, obchodníka, politika a strážcu viery.

Mám síce mapy, grafy, vzorce, slovesá, príbehy a knihy, ale moji študenti musia spoznať najprv sami seba. A trvá to dlho, veľmi dlho, kým človeku vysvetlíte, kto je.

Som paradox. Najhlasnejšie rozprávam vtedy, keď najpozornejšie počúvam. Najväčšie dary, ktoré dávam svojim študentom, sú zároveň tým, čo by som vďačne od nich prijímal.

Mojím cieľom nie je materiálne bohatstvo. Ale celé dni hľadám poklady, hľadám nové možnosti, ako využiť nadanie mojich študentov, vytrvalo pátram po tých vlohách, ktoré niekedy študenti sami v sebe pochovávajú.

Som najšťastnejší z tých, ktorých práca je drinou.

Lekár má to šťastie, že v istom zázračnom momente môže na svet priviesť nový život. Ja mám to šťastie, že každý deň vidím znovuzrodenie života – pri každej novej otázke, myšlienke, pri každom novom priateľstve.

Architekt dobre vie, že ak stavia presne, jeho budova bude stáť stáročia. Učiteľ dobre vie, že ak stavia s láskou a pravdou, to, čo postaví, vydrží naveky.

Som vojak, ktorý každý deň bojuje proti napodobňovaniu „kamarátov“, odmietaniu, strachu, týraniu, predsudkom, nevedomosti a ľahostajnosti. Ale mám úžasných spojencov: inteligenciu, zvedavosť, rodičovskú oporu, individualitu, tvorivosť, dôveru, lásku a smiech. Sú pre mňa veľkou posilou, ktorá sa prúdom hrnie pod moje zástavy.

Osobné nástroje
Menné priestory
Varianty
Operácie
Navigácia
Aplikácie
Nástroje
Pomoc